Suvekodu

Suvekodu on rootsieestlaste pikkade traditsioonidega lastelaager, kuhu on oodatud lapsed vanuses 8-14-a. Laagri tegevused toimuvad eesti keeles. Laager on nutiseadmete ja kommivaba.

Meie laager sai alguse Ojamaal Gotlandil 1949. aastal. Vanasti oli selliseid eestikeelseid suvelaagreid, mida kutsuti eesti laste suvekoduks Rootsis palju. Põgenikena Rootsi saabunud vanemad pidid töötama terve suve ja nii oli suvekodu laste jaoks hea ja turvaline paik. Näiteks Ojamaa Gotlandil ja Kungla Björköl olid kaks omavahel võistlevat suvekodu. Teised populaarsed suvekodud olid Lääne-Rootsis Valgeranna, Koitjärve ja Kärr-Sämstad. Kõige esimene rootsieestlaste suvikodu toimus 1946 suvel Põhja-Rootsis Saltvikis Hudiksvalli lähedal, kus osales kahes vahetuses kokku 121 last vanuses 6-14.a. Tänaseks on kõik teised Suvekodud oma tegevuse lõpetanud. Meie Suvekodu toimub alates 1998. aastast eestlaste skaudilaagris Metsakodus, mis asub Jönköpingi lähistel. Alates 2014. aastast korraldab Suvekodu Stockholmi Eesti Huvikool.

Suvekodu 2020 toimub 2. – 13. augustil. Sellel aastal on tegevusi läbivaks teemaks Pipi – maailm ehk maailm läbi Pipi silmade. 

COVID-19 pandeemia tõttu koosneb sellel aastal laagri personal ainult rootsieestlastest. Tavaliselt on meie laagris personaliks pedagooge ja praktikante ka Eestist jt riikidest.

 • Laagrijuhataja – Sirle Sööt
 • Abijuhataja – Margit Nestra
 • Abijuhataja ja nõudepesija – Liine Jaanivald
 • Perenaine – Lija Langerpaur
 • Abikokk – Taave Sööt Vahermägi
 • Juht – Mart Nyman
 • Juht – Remy Martiin Ots
 • Juht – Henry Turu
 • Noorjuht – Nora Sööt
 • Noorjuht – Markus Piotrowski
 • Noorjuht – Martin Vahermägi
 • Noorjuht – Celine Sööt
 • Praktikant – Angelica Suiste
 • Praktikant – Erik Stenqvist
 • Praktikant – Kaie Koora
 • Praktikant – Leopold Joandi
  _____________________________________

Laagrimaks on 4 600 kr + 100 kr, mis sisaldab bussireisi Stockholmist laagrisse ja tagasi, elamist Metsakodus, nelja söögikorda, erinevate tegevuste- ja käsitöömaterjali maksumust, kanuumatkasid ja 100 kr taskuraha. Seoses COVID-19 pandeemiaga Skara Sommarlandi külastust ei toimu. Selle asemel toimuvad mitmed teised põnevad asendustegevused. 

Mida laps laagris õpib?
Esiteks, eesti keelt. Teiseks õpetab laagrielu lapsele iseseisvust ja sotsiaalseid oskusi. Sportlikud tegevused võimaldavad lapsel proovile panna ja arendada oma füüsilisi võimeid ja oskusi. Kõigele lisaks on need 12 päeva mobiili- ja arvutivabad ning seeläbi õpib laps ennast harjumuspärastest tegevustest välja lülitama ja liikuma vabas looduses.

Kuidas mõjutab COVID-19 pandeemia lastelaagri korraldamist?
Suvekodu Metsakodus toimub, kuid on tavalisest väiksem – lapsi vaid 52 ja personali 16. Eestist tuleb laagrisse vaid üks laps, kellel on kirjalik kokkuleppe Rootsis elava perega, kes vajadusel saab talle kohe järele tulla, kui ta peaks haigestuma. See ongi üks oluline erinevus varasemate aastatega, et kui laps peaks laagris haigestuma, siis peavad vanemad talle kohe järele tulema. Pandeemia tõttu on suletud ka Rootsi suurim veepark Skara Sommarland. Selle külastuse asemel pakume lastele teisi põnevaid tegevusi. Jälgime Rootsi Tervishoiuameti instruktsioone laste suvelaagritele. 

INFO:
+46 72 519 04 80 – laagrijuhataja Sirle Sööt
+46 70 228 73 62 – abijuhataja Margit Nestra
suvekodumetskodus@gmail.com

Ametlik telefoniaeg laagris
iga päev kell 14-15 tel.
+46-515-76 20 60

Postiaadress lastele kirja/paki saatmiseks
Estniska Scouthemmet Metsakodu
560 42 Sandhem

Suve kõige toredamad päevad veedame Suvekodus!

Metaskodus

Suvekodu 2019 Foto: Sirle Sööt

 

 

suvekodu reklaam 2019

Stockholmi Eesti Kooli 6. klassi õpilased Petra Norlin ja Katariina Miller veedavad oma parimad suvepäevad Suvekodus! Eesti Kooli jõulupeol 8.12.2018. Foto: Sirle Sööt

suvekodu-reklaam-161210-eesti-kooli-joulupeol

Lija Langerpaur ja Sirle Sööt Stockholmi Eesti Kooli jõulupeol 10.12.2016  Foto: Aili Suiste Rundin

Kampaania Eesti Kooli jõu

Stockholmi Eesti Kooli jõulupeol detsembris 2013. Jõuluvana, Margit Nestra, Sirle Sööt, Ivar Algvere, Aili Suiste Rundin

 

Artiklid:

181208 Suvekodude traditsiooni jätkamine nõuab suurt pingutust ja head koostööd. Sirle Sööt

170819 68. Suvekodu teema oli Laste Vabariik. Sirle Sööt

160821 Suvekodu muutus viimasel päeval talvekoduks_Sirle Sööt ja Irene Artma
Sama artikkel fotodega Rootsi Eestlaste Liidu portaalil sverigeesterna.se 

150817 Suvi teeb pai Suvekodus_Sirle Sööt ja Edward Kess

140826 Suvekodu 2014 Metsakodus Liine Jaanivald

140724 Suvekodu lapsed Metsakodus skaipisid Jõekääruga_Sirle Sööt