Rahvatantsurühm VIRVEL

Rahvatantsurühm VIRVEL otsib omale uut juhendajat.
Kontakt: Viire Kask – viirekask@gmail.com

Foto: Aili Suiste
Muinastulede ööl 2017

 

Foto: Elo Madissoon

Balti päeval Grödinges 2013 Foto: Elo Madissoon

Teeme trenni esmaspäeviti kl 18-20

Eesti Majas, Wallingatan 34.

Estnisk folkdans till vuxna
på måndagar kl, 18-20
i Estniska Huset i Stockholm, Wallingatan 34

Meenutusi algusaastatest

Sügis tõi endaga kaasa täiendust nii tantsijate kui ka pillimeeste ridadesse. Toomasega liitusid Manfred ”Maffe” Strickman (nuppakordion) ja Taavi Kaaman (basskitarr). Ühtlasi tõi sügis endaga kaasa suvel Eestis toimuva XIX üldtantsupeo tantsude harjutamise ja esinemiseks vajalike Pühalepa rahvariiete õmblemise.

DSC_0024

Rahvariideid õmmeldakse nädalavahetustel meie tantsijate kodudes.

Rahvariiete valmiskujul ostmine käis rühmale rahaliselt üle jõu, mistõttu otsustati suur osa neist oma jõududega valmistada. Käesoleval hetkel vajavad veel tegemist meeste vestid, naiste käised, põlled, tanud, palmikud ja pihikud. Eesti meistrite käest on plaanis tellida meeste kuued ja naiste rõhud. Seega on rõivaste juures palju veel teha ja aega on tantsupeoni jäänud vähe. Igasugune abi õmblemise ja annetuste näol on enam kui oodatud! Seni on Virveli rahvarõivaste valmimist rahaliselt toetanud Eesti Komitee Fond, Eesti Kultuuri Koondis ja Eesti Kultuurkapital.

Septembris käis Virvel Balti Päeval Grödinges, kus esinesid teiste seas ka Läti ja Leedu rahvatantsurühmad. Ürituse käigus loodi nendega kontakt ning tulevikus on plaanis ühiseid trenne ja koosviibimisi korraldada. Oktoobris oli Virvelil au esitleda kauneid Muhu rahvarõivaid Gudrun Sjöden disainipoe Muhu teemalise kollektsiooni esitlusel. Tantsusammud poepõrandal jätsid korraldajatele niivõrd hea mälestuse, et Virvel kusuti ka firma jõulupeole üllatuseninejateks. 8. novembril astuti üles järjekordsel laulu- ja tantsuõhtul Eesti majas, mis toimus seekord Mardipäevapeona.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Novembris 2013 toimunud laagris tutvustasid tantsupeo tantse Eestist pärit õpetajad

9.-10. novembril toimus tantsupeoks ettevalmistav laager koos külalisõpetajatega Eestist. Külalisteks olid Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi (ERRS) direktor Martin Medar, suvel toimuva tantsupeo liigijuht Vaike Rajaste ja tantsupeo välisrühmade koordinaator Angela Arraste. Kahepäevase laagri jooksul sai läbi võetud kõik tantsupeo tantsud. Praeguseks on Virvelil tantsude videod õigeaegselt valmis ja peagi internetis kõigile huvilistele vaatamiseks ja eesti tantsupeo kvalifitseerumise žüriile olemas! Külalistele jättis kustumatu mälestuse ka laupäevaõhtune meeleolukas pidu Toomase ja Maffe pillimängu saatel. Toreda tantsulaagri tegid võimalikuks Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts, Rootsi Eestlaste Liit ja Virveli enda pillimehed ning tantsijad.

Sügisel esines Virvel veel Kassari pillimeeste CD esitluspeol 24. novembril Eesti Majas. Selle esinemise jaoks õpiti ära polka põimik, mida õpetasid endised Kassari ja praegused Virveli tantsijad Mart Nyman ja Nils Sjölund.

Kevadsemester 2013

Rühma tegevus käivitus kohe suure hooga ning kevadsemestril jõuti suisa neljal korral tantsudega publiku ette astuda. Juba 26. aprilliks 2013 tuli REL-ilt kutse osaleda  laulu- ja tantsuõhtul  Eesti Majas. Peagi järgnes kutse Stockholmi Eesti Segakoori dirigendilt Toomas Tuulselt koori kevadkontsertile, kus esitati Veljo Tormise pulmalaule. Toomase näpunäidete põhjal koostasid Virveli juhendajad liikumisplaani nii rahvatantsurühmale kui ka koorile ning üheskoos etendati Eesti pulma traditsioone kujutav tantsuline laulu- ja näitemäng.

Kevadel toimus rühma esimene tantsulaager Norrtälje lähedal Väddös. Laager sai omamoodi ajalooks ka seetõttu, et rühm valis endale nime. Paljude varjantide seast osutus valituks Virvel, mille pakkus algselt välja filoloog Ly Palatu. Tantsulaagri lõpus viidi läbi esinemine ühine trenn kohalike elanikega, kes olid Eesti rahvatantsust väga vaimustuses.

Esimese poolaasta lõpus käis Stockholmis külas Leesikate rahvatansurühm Tallinnast, kellega koos harjutati Nilsi õpetatud eestirootsi tantse. Nende tantsudega osales Virvel 7.-9. juunil aset leidnud Eesti-Rootsi laulu- ja tantsupeol Haapsalus, millest ilmus kokkuvõtlik reisijutt 26. juuni Stockholmi Eesti Päevalehes.

DSC_0227

Rongkäik Eestirootsi laulu- ja tantsupeol Haapsalus. Foto: Valdo Kask

Virveli tekkelugu

2012. aasta sügisel käis rahvamuusik Toomas Voogand välja mõtte luua eesti rahvatantsurühm Stockholmis. Varasem rühm Kassari oli aastaid olnud mitteaktiivne, aga Toomasel oli endiselt suur soov tantsuks pilli (akordion) mängida. Eestis rahvatantsu ansamblites tantsinud Elo Madissoon ja Ingrid Linnas võtsid nõuks hakata juhendama loodavat rühma.

Rühma liikmeid hakati otsima detsembrikuus ning jaanuari lõpust algasid trennid. Nüüdseks tantsivad rühmas kokku kakskümmend viis nais- ja meestantsijat. Virveli tegevuse eesmärkideks on hoida, õppida ja koguda eesti pärimustantsu ning esitada seda koos kaasaegse rahvatantsuga.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s